Портал в режимі тестування та наповнення
Іван Жук: «Рік був складним, з новими викликами, але ми відреагували на всі прояви злочинності і не допустили погіршення криміногенної обстановки у регіоні»
Опубліковано 01 лютого 2024 року о 15:30

Начальник ГУНП в Одеській області підбив підсумки роботи поліції Одещини у 2023 році.


Полковник поліції зазначив: у тісній взаємодії з Одеською обласною військовою адміністрацією, військовими, прикордонниками, нацгвардійцями, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки поліцейські ще один рік працювали в умовах підвищеного навантаження, пов’язаного з військовою агресією російської федерації, надаючи ворогу гідну відсіч.

Будучи максимально задіяними на фронті у складі Сил безпеки і оборони, правоохоронці дбали про безпеку і всередині регіону. З майже 5 тисяч поліцейських щодня в наряди для несення служби заступають в середньому 1,5 тисячі правоохоронців та ще близько 500  поліцейських підрозділів слідства і дізнання та 900 оперативників. 

Окрім виконання безпосередніх завдань та функцій з протидії злочинності й підтримання публічної безпеки і порядку, поліцейські забезпечували документування воєнних злочинів російської федерації, протидіяли диверсійно-розвідувальним групам, несли службу на блокпостах, патрулювали вулиці, контролювали дотримання громадянами комендантської години, у складі зведених загонів проводили стабілізаційні заходи на деокупованих територіях та брали участь у їх розмінуванні. 

Частина особового складу підрозділів Головного управління Національної поліції в Одеській області продовжує свою подальшу службу у складі об’єднаної штурмової бригади Національної поліції «Лють», яка вдало виконує бойові завдання на лініях зіткнення, стримуючи ворога.

І це далеко не повний перелік завдань, які виконували і продовжують виконувати поліцейські Одещини.

Постійні атаки російських військ, які призводять до загибелі мирного населення та знищення цивільної інфраструктури, вимагають від поліції безпосередньої участі у подоланні наслідків таких злочинів та надання допомоги громадянам. Одними з перших прибуваючи на місця руйнувань, поліцейські надають допомогу постраждалим, документують та збирають докази військових злочинів, забезпечують правопорядок. 

Війна внесла свої корективи не лише в усталений спосіб життя людей, а й змінила характер самої злочинності, змушуючи її прилаштовуватись до реалій сьогодення. 

Через збільшення присутності поліцейських на вулицях поменшало розбоїв, пограбувань, крадіжок, тяжких тілесних ушкоджень. Водночас поліцейські відзначають збільшення фактів шахрайства, домашнього насильства, дорожньо-транспортних пригод, злочинів із використанням зброї та незаконного переправлення осіб через державний кордон України. 

Не зважаючи на повітряні тривоги та ворожі атаки, поліцейські забезпечили в цілодобовому режимі прийом, опрацювання та оперативне реагування на повідомлення і заяви громадян. У минулому році лише оператори «102» прийняли та опрацювали понад пів мільйона звернень. 

Слідчі та дізнавачі повідомили особам про підозру у скоєнні майже 11 тисяч кримінальних правопорушень, 4 911 з них – це тяжкі та особливо тяжкі злочини.

Поліцейськими було досягнуто стовідсоткового розкриття зареєстрованих у минулому році тяжких тілесних ушкоджень, у тому числі зі смертельними наслідками, пограбувань та зґвалтувань. Припинено діяльність 27 злочинних груп (до складу яких входило 112 осіб), три з яких із корумпованими зв’язками та 2 – з транснаціональними і міжрегіональними. Серед них угруповання, яке скоювало розбійні напади на літніх громадян, проникаючи до їхніх осель, та злочинна організація, що під виглядом співробітників торговельної біржі шахрайським шляхом заволоділа  грошима громадян на суму понад 130 тисяч доларів. Відмітив керівник поліції регіону і вдалу спецоперацію із затримання жителя Чорноморська та звільнення двох жінок і дитини, яких зловмисник незаконно утримував у квартирі. 

У 2023 році поліцейськими були завершені досудові розслідування понад 10 тисяч кримінальних правопорушень, матеріали яких скеровані до суду. Із них  понад 4,5 тисячі – це тяжкі та особливо тяжкі злочини. 

В умовах воєнного стану поліцейськими приділяється посилена увага протидії незаконному обігу зброї. Було виявлено 326 фактів незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами та вибуховими речовинами. Загалом 80 відсотків проваджень повністю розслідувані і скеровані до суду. Зокрема, задокументовано 36 фактів незаконного продажу зброї і вилучено з незаконного обігу 223 одиниці зброї, 11 кілограмів вибухівки, більше 20 тисяч набоїв та 140 гранат.

Іван Жук наголосив на важливості обліку наявної у громадян зброї та її вилучені з незаконного обігу. Адже неконтрольований обіг зброї становить велику небезпеку для громадян. Він зауважив, що зброя має бути на фронті і використовуватися для захисту людей, а не для вчинення злочинів та калічення громадян в тилу. І нагадав, що той, хто добровільно здає органам влади  вогнепальну зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої, не підлягає кримінальній відповідальності за їх носіння, зберігання, придбання, передачу чи збут без передбаченого законом дозволу.

У минулому році поліцейські завершили розслідування 1543 кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків. 410 з них – це факти незаконного збуту та зберігання з метою збуту наркотичних засобів.  До прикладу, влітку було припинено діяльність транскордонного злочинного угруповання, що займалося збутом наркотиків. П’ятеро осіб, які входили до його складу, затримані. Вартість вилучених у них під час обшуків наркотичних засобів склала понад 3,5 мільйона гривень.  

Загалом з незаконного обігу поліцейські вилучили майже 170 кілограмів наркотичних засобів, 30 кілограмів психотропних речовин та 70 літрів прекурсорів.

Правоохоронці виявили та ліквідували 5 нарколабораторій, досудове розслідування щодо трьох з них завершено і матеріали скеровано до суду. Правопорушники чекають на вирок. Як приклад, серед них одесит, який на території приватного домоволодіння налагодив власне виробництво амфетаміну з метою його подальшого збуту.

Своєчасне виявлення та припинення діяльності таких нарколабораторій дозволило не допустити виробництва та подальшого масового розповсюдження наркотиків і психотропів серед громадян. 

У минулому році поліцейські Одещини зафіксували збільшення фактів домашнього насильства. Начальник поліції регіону Іван Жук пояснює, що це обумовлено насамперед зростанням кількості звернень постраждалих до правоохоронного органу. Зважаючи на дієві механізми впливу на кривдників та притягнення їх не лише до адміністративної, а й до кримінальної відповідальності, потерпілі вже не замовчують знущань над ними, а повідомляють про них до поліції.

Як результат, поліцейськими поставлений на профілактичний облік 7281 кривдник. Відносно домашніх тиранів було складено понад дванадцять з половиною тисяч адміністративних протоколів. Майже шістьом з половиною тисячам кривдників були винесені термінові заборонні приписи. За невиконання обмежувальних приписів та заходів було розпочато 53 кримінальні провадження, 46 з яких завершені і скеровані до суду. А загалом завершено розслідування та скеровано до суду 98 відсотків кримінальних правопорушень, пов’язаних із систематичним домашнім насильством.

У минулому році поліцейськими також зафіксовано збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод на дорогах Одещини. В 11 619 аваріях загинули 192 людини і травмувалися 1829. 

За фактами ДТП  з потерпілими було розпочато 626 кримінальних проваджень, у 85 % з яких досудове розслідування завершено і матеріали скеровано до суду. 

Начальник ГУНП в Одеській області зауважує, що однією з причин збільшення аварійності на дорогах стало перевантаження доріг великогабаритним транспортом. Згідно з даними Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області, в минулому році щоденно дорогами нашого регіону пересувалися в середньому близько 30 тисяч автомобілів. Іншими поширеними причинами аварій були недотримання водіями дистанції, порушення правил маневрування, перевищення безпечної швидкості руху та керування  транспортом у стані сп’яніння.

За керування транспортними засобами водіями у нетверезому стані поліцейськими складено майже 6 тисяч адміністративних протоколів. За фактами ДТП, скоєних за участю п’яних водіїв, в яких загинули та травмувалися люди, розпочали 64 кримінальні провадження, з яких 53 розслідували і скерували до суду. Серед правопорушників, які відправлені на лаву підсудних – водій, що в грудні минулого року у Подільському районі в друзку п’яним збив на смерть двох жінок, які рухалися уздовж дороги. 

Одним з пріоритетних завдань поліції було і залишається забезпечення безпечного дитячого середовища. Навіть в умовах війни правоохоронці не припиняли створювати безпечні умови для молодого покоління. Відтак, у порівнянні з довоєнними роками, значно знизилася кількість злочинів, скоєних як за участю неповнолітніх, так і відносно них. Минулого року слідчі розслідували та скерували до суду 308 злочинів, скоєних за участю дітей. Серед них 192 тяжких та 8 особливо тяжких: 1 вбивство, 1 тяжке тілесне ушкодження, 1 розбійний напад, 10 грабежів та 161 крадіжка.

248 дітей стали жертвами зловмисників – здебільшого об’єктами злочинних посягань проти статевої недоторканості та свободи. За фактом розбещення неповнолітніх слідчі скерували до суду 36 справ.

Керівник поліції акцентує увагу батьків на вихованні своїх дітей. Попри надмірну зайнятість, знаходьте час і приділяйте їм увагу, контролюйте, де вони, з ким та як проводять дозвілля. А дітям зауважує, що порушення закону – це не спосіб для самовираження, утвердження в колективі та вирішення проблем, а насамперед дорога у зіпсоване майбутнє.

У 2023 році поліцейські продовжили втілювати низку всеукраїнських безпекових проєктів. Зокрема, це проєкти «Поліцейський офіцер громади», «Custody Records» та «Мобільний клас безпеки». 

В рамках проєкту «Поліцейській офіцер громади» на Одещині вже працює 24 поліцейські станції. 46 поліцейських офіцерів забезпечують правопорядок в 31 територіальній громаді. І робота в цьому напрямку триває. 

У 6 територіальних підрозділах поліції в минулому році запроваджено роботу інформаційної системи Custody Records, яка покликана забезпечити правові гарантії затриманим особам, а також убезпечити поліцейських від безпідставних звинувачень у протиправних діях. 

Наприкінці минулого року на Одещині запрацював і мобільний клас безпеки. Поліцейські разом з рятувальниками на спеціально обладнаному інформаційними стендами та макетами небезпечних предметів автомобілі виїжджають у найвіддаленіші куточки регіону для навчання дітей безпечній поведінці під час війни.

А у цьому році на території Одеської області планується реалізація державного проєкту «Офіцер Служби освітньої безпеки». Він передбачає появу у школах фахівців з питань безпеки та орієнтований на посилення безпеки дітей під час освітнього процесу в умовах збройної агресії російської федерації.

Одним із викликів минулого року була і зима із заметами, ожеледицею, відключеннями електроенергії, холодами. Разом з працівниками ДСНС поліцейські допомагали водіям та їхнім пасажирам долати наслідки негоди, вибиратись зі снігових заметів на дорогах, добиратись до домівок, місць обігріву та лікарень. Поліцейські провели потужну інформаційно-профілактичну кампанію «Познач себе у темряві», щоб зменшити кількості постраждалих пішоходів на дорогах. 

Під час блекауту збільшували свою присутність на вулицях, через гучномовці оповіщали громадян про повітряну тривогу, у кожному територіальному підрозділі поліції розгорнули «пункти незламності», обладнані генераторами, де кожна людина  могла зарядити свій телефон та зігрітися.

А влітку важливо було уберегти людей від мінної небезпеки у прибережній зоні. Поліцейські посилили патрулювання зон відпочинку громадян і забезпечили роботу додаткових 3 поліцейських станцій, максимально наближених до пляжів Одеси. Посилена увага була приділена і дотриманню суб’єктами господарювання часових обмежень в роботі закладів, зокрема з обслуговування громадян, що обумовлено необхідністю дотримання комендантської години.

Насамкінець начальник поліції Одещини зазначив, що, незважаючи на всі труднощі, поліцейським вдалося забезпечити належне реагування на нові виклики та прояви злочинності, не допустити погіршення криміногенної обстановки в регіоні та утримати безпекову ситуацію на належному рівні. І подякував  громадянам за правосвідомість, розуміння обмежень, обумовлених воєнним станом, та підтримку.


Відділ комунікації поліції Одеської області 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux