Портал в режимі тестування та наповнення
Кінологічний центр
Опубліковано 21 вересня 2022 року о 17:30


Чернілевська-Ісайко Олена Вікторівна

Посада: начальник Кінологічного центру ГУНП в Одеській області

Звання: майор поліції

Електронна адреса: [email protected]

Адреса: м. Одеса, вул. Аеропортівська, 13

Телефон: (048) 796-22-18


Мета та завдання підрозділу:

Невід’ємною частиною розкриття тяжких неочевидних злочинів була і залишається робота кінологічної служби. Історія використання службових собак в нашій державі для пошуку злочинців має давні корені. Вже в 20-х рр. XX ст. згадується про допомогу службових собак під час наведення революційного порядку. Перший розплідник в місті Одесі з’явився у 1945 р. в районі парку Ілліча. Він був розташований на невеликій території, і тому незабаром було прийнято рішення про перенесення його на Пролетарський бульвар, № 29, де він проіснував тривалий час. Всі службові собаки використовувались по лінії карного розшуку. Саме в цей період і розпочав свою діяльність Забувальський Володимир Дмитрович, найбільш відомий фахівець-кінолог, який 33 роки віддав роботі в поліції та тривалий час очолював кінологічну службу Одещини.

В 70-х рр. розплідник знаходився на території заводу «Більшовик», проте через віддаленість від центру міста виникали труднощі в доставці розшукової собаки на місце скоєння злочину. В 1979 р. постає питання про перенесення розплідника в район 6-го км. Овідіопольської дор., та саме у цьому році розпочато будівництво «олімпійського» об’єкту — об’єднаного розплідника службового собаківництва УВС Одеського міського виконкому.

В 1980 р. будівництво об’єднаного розплідника було закінчено і з цього часу вже понад 20 років місце знаходження залишається незмінним. Штат підрозділу становив приблизно 6 співробітників, територія складала близько 1 гектара, на якій було розміщено: 50 вольєрів для собак, ветклініка з ізолятором, спецкухня, дресирувальний майданчик, адміністративний будинок.

У 1982 р. було прийнято рішення про охорону громадського порядку у зелених зонах міста (парки, прибережні схили) за допомогою службових собак, відтоді почала своє існування 9-та рота полку ППСМ (рота оперативного реагування з використанням службових собак), ініціатором створення якої був командир полку капітан поліції М. Б. Чабан. Відтепер вулиці міста та паркові зони стали патрулювати за допомогою службових собак.

В 1996 р. згідно наказу МВС України розплідник службових собак було реорганізовано в кінологічний центр УМВС України в Одеській області, з 1991р. по 2002 р. посаду начальника кінологічного центру УМВС України в Одеській області обіймав підполковник поліції О. А. Голдирєв.

Основними напрямками роботи кінологічної служби є: пошук злочинців по запаховому сліду, патрулювання вулиць, забезпечення громадського порядку в паркових зонах та місцях відпочинку громадян, пошук вибухівки, вибухових пристроїв, наркотиків та наркотичних речовин.

Для пошуку наркотиків, службова собака була вперше використана у 1967 р. Її підготував Кравченко Іван Олександрович, тоді працівник Ростовської кінологічної школи МВС СРСР, один з найдосвідченіших фахівців, який вже 28 років працював інспектором — кінологом. Для пошуку вибухівки, службова собака була вперше використана у 1980 р., перед Олімпійськими іграми.

Після розділу СРСР керівництво МВС України, враховуючи важливу роль кінології в попередженні і розкритті злочинів, вирішило систематизувати і централізовано розвивати її. Для цього був створений відділ організації службового собаківництва МВС, що дотепер очолює фахівець — кінолог з величезним досвідом роботи полковник поліції Гринчак Василь Іванович.

Через деякий час у Житомирі при училищі профпідготовки УМВС був створений курс кінології (всі аналогічні підрозділи МВС залишилися в Росії), на якому проходили початкову підготовку поліціонери-кінологи разом із собаками, з котрими далі будуть нести службу.

Щорічно стали проводитися семінари-наради керівників кінологических служб МВС з метою обміну передовим досвідом. Один раз у два роки проводяться змагання з багатоборства інспекторів — кінологів МВС, це приблизно 30 команд, у т.ч. за участю поліцейських Польщі, Словакії, Угорщини, Румунії, і у 1999 р. вперше наша команда зайняла призове 3 місце (кінологи Савранського РВ Євгеній Лунгу та Біляївського РВ Євгеній Зубков).

Збірну команду МВС України почали запрошувати для участі у змаганнях кінологів поліції Європи.

Ці контакти дозволили кілька разів здійснювати закупівлю перспективних щенят (бельгійської вівчарки, лабрадору — ретривера, німецької вівчарки) за рубежем. У 1997 р. у рамках проекту «Гармонія» одеський кінологічний центр відвідала делегація кінологів поліції США (Єдвард Гриффин, Рональд Аллен), що привезла із собою в подарунок собаку по кличці «Херши», спеціально навчену для пошуку наркотичних речовин.

Напрямки використання можливостей службового собаківництва весь час розвиваються, з 2000 р. розпочав свою діяльність спеціальний миротворчий кінологічний підрозділ МВС України при миротворчій Місії ООН у Косові (Югославія), у роботі якої брали участь 9 фахівців-кінологів Одещини. Це не єдина гаряча точка, де з кращої сторони показали себе фахівці-кінологи, достатньо згадати їх участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Найбільший внесок в розвиток кінологічної служби Одещини внесли: Забувальський Володимир Дмитрович, Краснов Михайло Олександрович, Мервинський Всеволод Петрович, Дубасов Олександр Іванович, Щерблюк Михайло Іванович, Чабан Микола Борисович, Голдирев Олександр Анатолійович. З роботою у кінологічній службі були також зв’язані начальник Національної юридичної академії С. В. Ківалов та відомий спортсмен М. А. Пасічник.

Ветеранами підрозділу є фахівці — кінологи: Кравченко Іван Олександрович, Ємельяненко Іван Іванович, Хащевський Микола Васильович.

Працювати у кінологічному центрі можуть лише самовіддані люди, свого роду фанати цієї справи, такі, для яких не існує байдужості, тому що, як себе поводить хазяїн, так буде поводити себе і чотириногий друг. Тільки спаяний тандем може гарантувати успіх у роботі. Підтвердженням цього є характерний приклад затримки особливо небезпечних злочинців, які в 2000 р. скоїли убивство п’яти курсантів вищої мореходки. Про цей резонансний злочин стало відомо навіть за межами України. Опівдні 19 травня надійшло телефонне повідомлення черговому Кілійского РВ про те, що особи, схожі на тих, що розшукуються, з’явилися напередодні опівночі в с. Трудове (30 км від Кілії). На місце виїхала група на чолі з першим заступником начальника УМВС полковником поліції О. І. Виходцем, у складі якої був ст. інспектор кінолог капітан поліції Коновалов Олександр Вікторович зі службовою собакою по кличці «Шериф».

Після прибуття на місце, по запаху речей злочинців, який було законсервовано кінологом, «Шериф» був пущений на обшук місцевості. Бігаючи «змійкою» по полю, через деякий час «узяв» слід, «пішов по ньому» і, подолавши приблизно півтора кілометра, вивів групу на сплячих у посадці злочинців.

У даному випадку «Шериф» відпрацював слід 14-годинної давнини, а це вдається не часто і далеко не кожній розшуковій собаці.

Не завжди застосування службового собаки на місці здійснення злочину дає розкриття відразу. Як правило, воно допомагає розшукові (напрямок відходу злочинця, знайдені речові докази і т.д.), а розкриття може бути і через тривалий час.

Ефективність роботи кінологічної служби зростає з кожним роком. Так, наприклад, за рік в Одеській області розкривається приблизно 400 злочинів, вилучається біля 20 одиниць вибухівки та зброї, понад 50 кг наркотиків, затримується понад 4000 порушників громадського порядку.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux